top of page

28.11.1974 - ג'ון לנון ואלטון ג'ון, לאחרונה מול קהל

עודכן: 25 בינו׳ 2022

מי יודע איזה אירוע מיוחד, נדיר וחד פעמי קרה ב-28 בנובמבר 1974?


ובכן היה זה הלילה שבו ג'ון לנון התארח בהופעתו של אלטון ג'ון בקונצרט חג ההודייה במדיסון סקוור גארדן, ומבלי לדעת, הייתה זו ההופעה הפומבית האחרונה בחייו.


מאחורי האירוע הלא רגיל הזה, מסתתר סיפור לא פחות מרתק.


הכל קרה במהלך "סוף השבוע האבוד" של לנון, אותה תקופה של 18 חודשים בהם נפרדו ג'ון ויוקו, וג'ון נסע ללוס אנג'לס עם אהובתו מאיי פנג, שתה הרבה אלכוהול, עשה הרבה סמים וגם נפגש עם חברים שאהבו זאת, כמו אלטון למשל.


אלטון, שהיה באותם ימים כוכב ענק וכל מה שנגע בו הפך לזהב, הגיע עם להקתו לארה"ב לסיבוב הופעות, ולנון הצטרף אליו והגיע לאולפן ההקלטות בקולורדו קאריבו ראנץ'.

אלטון ביקש מג'ון רשות להקליט את אחד משיריו ושאל אותו איזה שיר הוא בוחר? ג'ון ענה: "אתה יודע מה? אף אחד לא עשה עד היום את Lucy in the Sky With Diamonds. אלטון ענה: "אוקיי, סגור".


הקאבר הזה הוא אחד הקאברים היפים ביותר ששמעתי לשירי הביטלס ואלטון הוציא אותו באותה שנה כסינגל. השיר כלל קולות רקע וגיטרה של לנון תחת השם הבדוי ד"ר ווינסטון או'בוגי (וינסטון הוא שמו האמצעי של לנון).


ואם כבר נפגשים, אז למה לא ליצור משהו חדש? כמובן. התוצאה הייתה שיר משותף שנוצר בתהליך די מהיר בשם Whatever Gets You Thru the Night, שורה שג'ון שמע מכומר בטלוויזיה ושינן לעצמו.


ג'ון וג'ון ערכו התערבות בינהם, לפיה אם יגיע ה'בייבי' שלהם למקום הראשון במצעד המכירות האמריקאי, הישג שג'ון לא זכה בו מעולם, אפילו לא עם Imagine, לנון עולה ומצטרף להופעה של אלטון.


לנון לא ראה סיבה שלא להסכים, כי לא האמין שזה מה שיקרה. אבל כמה ימים לאחר שחרור הסינגל, השיר כבש את הפסגה של הבילבורד האמריקאי ולמעשה הגיע למקום הראשון בכל שלושת המצעדים החשובים כולל ה- Cashbox וה- Record World Top 100.

לנון המופתע נאלץ לקיים את הבטחתו. השיר אגב, היה הסינגל המוביל באלבומו של לנון Walls and Bridges שיצא באותה שנה.


הלילה של ה-28 בנובמבר הגיע, וג'ון היה נרגש ומבולבל. הוא לא הופיע בהופעה חיה בכלל מאז ההופעה שלו בניו יורק שנתיים קודם, והסתובב מבועת מאחורי הקלעים, חיוור, חולה ומפוחד, כמעט וויתר על כל העניין. התכנון היה לשיר שני שירי ביטלס ואת השיר המשותף. לילה קודם התקיימה חזרה מהירה שהתאפיינה בעיקר בשיחות וצחוקים ושתייה.


הערב עצמו היה כולו חגיגה מרהיבה של אלטון, שהטריף את הקהל עם האנרגיות שלו והרים לאוויר את ה-MSG עם מיטב להיטיו. הקהל לא ידע על האורח המיוחד שעומד לבוא, ובשלב מסוים אלטון פנה לקהל ואמר שהוא רוצה להעלות מישהו לבמה. "זו זכות גדולה בשבילי ואני בטוח שזו גם זכות גדולה בשבילכם לפגוש היום כאן את מיסטר ג'ון לנון!!" לנון עלה בריצה לבמה, לבוש שחורים, עם גלימה שחורה-אדומה מתנפנפת מאחוריו, וקיבל תשואות מ-ט-ו-ר-פ-ו-ת מהקהל הנרגש. מייד הוא החל לנגן את Whatever Gets You Thru the Night .


לפני "לוסי" הכריז אלטון: "השיר הבא נכתב על ידי ג'ון לנון שנמצא איתנו כאן על הבמה ופול מקרטני, והוא אחד מהשירים הגדולים ביותר שנכתבו אי פעם". אלטון הקסים את הקהל בגרסה יפהפייה בעלת מקצב שונה, ולנון ליווה אותו בקולו. תחשבו רגע: ג'ון לנון על הבמה עושה קולות לאלטון ג'ון, לאחד השירים הגדולים שלו מסרג'נט פפר. מדהים.


לפני השיר השלישי והאחרון אמר לנון לקהל: "אני רוצה להודות לאלטון ולבחורים שאירחו אותי כאן הלילה... ניסינו לחשוב עם איזה נאמבר לסיים לפני שאסתלק מפה. ובחרתי בקלאסיקה ישנה של הארוסה שלי לשעבר, אולד פול. זה שיר של הביטלס שמעולם לא שרתי, כך שאני לא ממש מכיר אותו", וכך התחיל להתנגן I Saw Her Standing There כשאת רוב עבודת השירה עושה אלטון.


למרבה הצער, ההופעה הזו צולמה חלקית וגם לא באיכות גבוהה מסיבה לא ברורה, כך שמה שיש ממנה בעיקר זה אוסף לא גדול של תמונות סטילס וקטעי וידאו חלקיים.


בהמשך לנון עזב את פנג שהייתה אהובה זמנית בלבד, חזר לזרועותיה של יוקו שחיכתה לו (אגב, יוקו הייתה בקהל באותה הופעה ואף שלחה לו זר גרדיניות לבנות, אך לנון לא ידע זאת. הם נפגשו אחר כך מאחורי הקלעים), ניסה ליישר את חייו ולהיגמל מסמים, וכעבור פחות משנה שנה נולד בנו מיוקו, שון.


אלטון ולנון המשיכו כל אחד בקריירה שלו, אבל את ההופעה הנדירה הזו של שניהם ביחד ב-74' שמעולם לא חזרה שוב, אף אחד לא יישכח.
Komentarze


bottom of page