ביטלמניה - הפודקאסט

“Turn off your mind, relax, and float downstream...” 
 
John Lennon

גבי פישמן וצוף פלוטקין הם שני מומחי ביטלס החוקרים את תולדות הלהקה ומרצים אודותיה, ואף מנהלים את קבוצת הפייסבוק הפופולרית הביטלס - הקבוצה הישראלית, מספרים בסדרת הפודקאסט "ביטלמניה" על הצדדים הפחות מוכרים בהיסטוריה ובהיסטריה של הביטלס. "ביטלמניה" הוא פודקאסט מהסוג שטרם נשמע כמוהו בישראל, ודרכו יכולים כל חובבי/ות הלהקה לחוות אותה כפי שלא חוו קודם לכן.

הפודקאסט "ביטלמניה" מופק באירוח של הרדיו הבינתחומי 106.2FM.

לדף הפודקאסט "ביטלמניה" בפייסבוק:

https://www.facebook.com/groups/BeatlemaniaPodcast

המרוץ אחר חוזה ההקלטות

פרק

55

המרוץ אחר חוזה ההקלטות

תאריך:

08.04.2021

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

00:53:54

כולנו גדלנו על הסיפור שחברת ההקלטות דקה דחתה את האודישן של הביטלס כי "להקות גיטרות כבר בדרכן החוצה" אך לעומתה, כששמע ג'ורג' מרטין, מי שעמד בראש חברת ההקלטות פרלופון, את הביטלס, הוא מיד זיהה את הפוטנציאל הטמון בלהקה הצעירה והסכים להחתים אותה על חוזה הקלטות, וכל השאר היסטוריה. אז זהו, שהסיפורים האלה הם לא יותר ממיתוסים שכולנו האמנו להם במשך שנים. בפרק הזה, יוצאים גבי וצוף למסע המייגע של בריאן אפשטיין, מנהל להקת הביטלס, אחר חוזה הקלטות עבורם, וחושפים את האמת המפתיעה, בין היתר, שחברת דקה לא באמת דחתה את הביטלס ושג'ורג' מרטין בכלל לא רצה להחתים אותם.

השנה הסוערת ביותר

פרק

54

השנה הסוערת ביותר

תאריך:

25.03.2021

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

00:55:21

שנת 1966 הייתה השנה הסוערת ביותר, ויש שיגידו טראומטית ביותר, בקריירה של הביטלס. במידה רבה זו הייתה גם השנה החשובה ביותר בתהליך ההתבגרות של הלהקה מבחינה מוזיקלית ומבחינה חברתית ותודעתית. זו השנה שבה הביטלס התחילו לחפש דרכים להשפיע ולהביע את דעתם על הנושאים שעל סדר היום, וכן להביא לעולם מוזיקה אחרת, שונה וחסרת תקדים שכמוה הם לא עשו קודם. זו הייתה גם השנה שבה הפכה להקת הביטלס ללהקת אולפן, צעד שסייע לה לחפש את האמת שלה ופחות להתחשב בדעת הקהל. בשנה הזו ליוו את הביטלס סערות שכמוהן לא חוו קודם לכן, בעקר בביקור שלהם ביפן, בפיליפינים ובארה"ב.

סקסי סיידי, מה עשית?

פרק

53

סקסי סיידי, מה עשית?

תאריך:

11.03.2021

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

01:10:53

בפרק הזה מספרים צוף וגבי על היחס בין המהרישי מהאש יוגי לבין חברי הביטלס, חושפים את האווירה באשרם שברישיקש, הודו, כמו שאף פעם לא הכרתם, ומגלים מה הוביל לכך שג'ון וג'ורג' עזבו את האשרם בכעס. מה באמת עמד מאחורי השיר Saxy Sadie? האם באמת המהרישי הטריד מינית את השחקנית מיה פארו ששהתה באשרם עם הביטלס? למה התנצל ג'ורג' הריסון לפני המהרישי על כל הפרשה מאוחר יותר? למה סירב המהרישי לבקשתו של ג'ון לפגוש אותו אחרי שעזב את האשרם?

הסיפור מאחורי פול איז דד

פרק

52

הסיפור מאחורי פול איז דד

תאריך:

25.02.2021

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

00:47:25

האגדה "פול מקרטני מת", מסעירה את הדמיון של כולנו, גם אם אנחנו כבר יודעים שפול חי ובועט ואפילו הופיע בתל אביב בשנת 2008. הרמזים הרבים למותו של פול, אם בעטיפות האלבומים השונים ואם במסרים שבשירים כשמשמיעים אותם לאחור, ידועים ומוכרים. רובנו גם יודעים להפריך כל אחד מהם בלי מאמץ גדול. מה שממש מעטים יודעים הוא איך האגדה הזו נולדה? למי היה עניין להזין אותה ואיך היא הופצה במהירות, הרבה לפני עידן הרשתות החברתיות? ואיך לכל הרוחות, היה מעורב הזמר חוזה פליסיאנו בפרשה הזו? גבי וצוף יוצאים למסע לגילוי מה שהוליד את ההגדה הזו. אחרי הכל, מדובר בסיפור הוויראלי הוותיק ביותר שעדיין מסרב לגווע.

הקללה של ג'ימי ניקול

פרק

51

הקללה של ג'ימי ניקול

תאריך:

11.02.2021

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

01:05:40

עבור רבים, ג'ימי ניקול, המתופף שהחליף את רינגו סטאר למשך 13 יום בסיבוב ההופעות העולמי שהתקיים ביוני 1964, הוא לא יותר מהערת שוליים בסיפור של הביטלס. עבור ג'ימי ניקול אלה היו 13 יום ששינו את חייו לתמיד, וממש לא לטובה. ניקול כינה את החלטתו לתפוס זמנית את מקומו של רינגו כהחלטה הגרועה ביותר בחייו. גבי וצוף עוסקים בפרק הזה באחת הפרשיות הטראגיות והנעלמות בסיפור של הביטלס, סיפור שמתאים לרומן בלשי, ויותר מכך, מלמד עד כמה הייתה תופעת הביטלס תופעה חסרת תקדים בעוצמתה שהייתה עבור רבים מעצימה ועבור אחרים הרסנית.

סטיבן מלץ, האיש שניהל את הכסף של הביטלס, ועמד מאחורי הקמת חברת Apple

פרק

50

סטיבן מלץ, האיש שניהל את הכסף של הביטלס, ועמד מאחורי הקמת חברת Apple

תאריך:

28.01.2021

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

01:05:28

סטיבן מלץ עבד קרוב עם הביטלס ועם בריאן אפשטיין בין השנים 1965 ל-1969, והיה האיש שניהל את הכספים של חברי הלהקה. הוא מוזכר בכל ספר על הביטלס אבל מעולם לא בשמו עד שהחליט לצאת בעצמו עם הסיפור. מקומו של סטיבן לא נותר רק בענייני הכסף של הביטלס. הוא האיש שיזם ועמד מאחורי הקמת חברת Apple על שלוחותיה. הוא שימש השראה לג'ורג' הריסון לכתיבת השיר Taxman והוזמן ע"י חברי הביטלס לאירועים חברתיים, כולל מסיבת התחפושות המפורסמת שערכו לרגל הוצאת הסרט Magical Mystery Tour. סטיבן סיפר בגילוי לב ובפירוט על התרשמותו הישירה מכל אחד מארבעת המופלאים ועל מה שהם באמת ידעו על העולם; על מעלליו של ג'ון לנון; על אחד הסודות האפלים של דרק טיילור, קצין העיתונות של הביטלס; על מה שבאמת עבר על בריאן אפשטיין, בחלק מאד משמעותי בניהול הביטלס. סטיבן סיפר סיפורים שלא סופרו באף ספר מאלפי הספרים שפורסמו על הביטלס ושינה חלק מהתפיסות שהיו מקובלות לגבי סיפור הלהקה. השיחה שתשמעו עם סטיבן היא מהמרתקות ביותר שהיו בביטלמניה – הפודקאסט.

אחת, שתיים, שלוש...מקרטני!!!

פרק

49

אחת, שתיים, שלוש...מקרטני!!!

תאריך:

14.01.2021

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

01:01:05

הפרק הזה, שהוקלט לייב ב"ביטלס – הקבוצה הישראלית" בפייסבוק, פותח את העונה החמישית של ביטלמניה - הפודקאסט ועוסק בדומה ובשונה בין שלושת אלבומי ה"עשה זאת בעצמך" של פול מקרטני: McCartney משנת 1970, McCartney II משנת 1980 ו-McCartney III שיצא כשבועיים לפני הקלטת הפרק. מה עמד מאחורי כל אלבום? האם באמת שלושתם הם אלבומים שבהם הפיק והקליט פול מקרטני כשהוא מבצע את כל הכלים? למה המתין 40 שנה בין McCartney II ל-McCartney III? מה חושבים גבי וצוף על האלבומים האלה, כמכלול וכל אחד לחוד?

הביטלס בנימה אישית - שאלות מאזינים

פרק

48

הביטלס בנימה אישית - שאלות מאזינים

תאריך:

31.12.2020

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

01:09:32

בפרק הזה, המסיים את העונה הרביעית של ביטלמניה הפודקאסט, עונים צוף וגבי לשאלות ששלחו מבעוד מועד המאזינים הנאמנים. מה המקום של הביטלס בחיים שלהם? למה מחולקת ביטלמניה הפודקאסט לעונות? מי הביטל האהוב עליהם, ולמה דווקא ג'ורג' הריסון? מי הביוגרף של הביטלס הכי טוב בעיניהם ולמי לעולם לא יאמינו למילה שהוא כותב? איך הם עובדים על הפרקים של הפודקאסט? ועוד שאלות רבות מרתקות ומצחיקות.

בין דמיון למציאות

פרק

47

בין דמיון למציאות

תאריך:

17.12.2020

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

00:52:52

בפרק הזה, מנתחים גבי וצוף את הנרטיב של הביטלס כדי להבין עד כמה הסיפור שאנחנו מכירים הוא המציאות או תוצאה של מכונת יחסי ציבור משומנת היטב, עליה ניצח בכישרון רב בריאן אפשטיין. הנרטיב של הביטלס השתנה לאורך השנים והשפיע על הדרך שבה כולנו תופסים את סיפור הלהקה הטובה בעולם. למה השתנה וע"י מי? מהו הסיפור האמיתי ומה פרי הדמיון של המספר? אלה שאלות חשובות וניסיון לתת להן תשובות חיוני כדי להבין את ההיסטוריה של הביטלס ואת האינטרסים השונים שמאחורי הנרטיבים השונים.

היום הארור ביותר

פרק

46

היום הארור ביותר

תאריך:

03.12.2020

מגישים:

גבי פישמן וצוף פלוטקין

זמן האזנה:

00:53:23

חמישה ימים אחרי עליית הפרק הזה, יצוין 40 שנה לרצח של ג'ון לנון, והוא היה בן 40 באותו יום. זהו היום הארור ביותר, לא רק אצל מעריצי הביטלס, אלא בעולם המוזיקה והתרבות המערבית בכלל. הפרק הזה עוסק ברצח של ג'ון לנון מנקודת מבטו של הרוצח. מי הוא היה? מאיפה הוא בא ומה הרקע שלו? למה החליט יום אחד לרצוח את ג'ון לנון? מה קרה באותו יום ארור שבו ירה בגבו של ג'ון?

הפרק מתבסס על מה שאמר הרוצח לפסיכולוגים ופסיכיאטרים שחקרו אותו אחרי שנעצר ועל עדויות של אשתו, חבריו ופסיכולוגים שטיפלו בו בעבר. זה אינו פרק קל להאזנה ולא פרק קל עבור גבי וצוף להגשה. אבל זהו פרק חשוב כדי להבין יותר טוב את מה שקרה וגם כדי להבין קצת יותר טוב מה הטירוף והרשע מסוגלים לעולל

כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה