#5 קארלהיינץ סטוקהאוזן

עודכן ב: 9 יונ 2019

היום נציג את הדמות מספר 5 (בתמונה שבה הדמויות ממוספרות). זו הדמות החמישית מצד שמאל שבשורה העליונה.


הפעם מדובר בקארלהיינץ סטוקהאוזן, מלחין גרמני שנולד ב-22 באוגוסט 1928 ונפטר ב-5 בדצמבר 2007. סטוקהאוזן נחשב ע"י מבקרי המוסיקה לאחד המלחינים החשובים והקונטרוברסליים ביותר מהמאה ה-20 ותחילת המאה ה-21. סוג המוסיקה שלו הייתה מהפכנית ועיקרה מוסיקה אלקטרונית.


ב-1 במאי 1967 הביטלס יצרו קשר עם סטוקהאוזן באמצעות חברת NEMS כדי לקבל את הסכמתו להיכלל בתמונת האלבום סרג'נט פפר'ס (ראו צילום של המכתב). אבל תשובה מסטהאוזן לא הגיעה משום שהיה עסוק על רקע לו"ז צפוף של הרצאות וקונצרטים בארה"ב ובאירופה. בהיעדר תשובה, ב-8 במאי 1967 שלח לו בראיין אפשטיין מברק בהול משום שהמועד להוצאת האלבום שנקבע, ה-1 ביוני 1967, הלך והתקרב (ראו צילום של המברק). סטוקהאוזן ענה למברק בחיוב.


לפי פול מקרטני הוא היה הראשון מבין חברי הביטלס שהכיר את המוסיקה של סטוקהאוזן, והוא זה שהכיר אותה לג'ון לנון, אי שם באמצע שנת 1966. לנון מאד הושפע מהמוסיקה של המלחין הגרמני ויצירתו HYMEN הייתה ההשראה ל-Revolution number 9. גם השיר A day in the life נכתב תחת השפעתה של המוסיקה של סטוקהאוזן.


למעבר לדף העטיפה האינטראקטיבית של סרג'נט פפר - לחץ כאן.


הנה קטע של HYMEN להתרשמותכם:

https://www.youtube.com/watch?v=o0aeagbZBRs


כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה