#1 A. Hannay & Co. Cotton Merchants

עודכן ב: 16 פבר 2019

מתחילים בשנת 1916


במהלך השנים סיירתי באינספור אתרים שקשורים בביטלס ברחבי העולם - לונדון, ליברפול וסביבותיה, המבורג, ניו יורק, רישיקש, פריז, מדריד ועוד. את כל המקומות האלה צילמתי ותיעדתי. חלק מהמקומות מוכרים ומתויירים, כמו מעבר החצייה ברחוב אבי רוד, אבל רובם ממש לא. בחלק מהמקומות מוצב שלט שמציין את ההקשר שלו לסיפור הביטלס אבל ברובם לא. אל רוב המקומות הגעתי בדרכים לא דרכים ולאחר מחקר וחיפושים רבים עד שהגעתי אל הכתובות המדויקות.


החל מהיום ובכל יום שישי, ממש עם תחילת סוף השבוע אביא כאן פינה ובה אציג אתר אחד עם הסיפור שקושר אותו לסיפור של הלהקה הטובה בעולם, התמונות שצילמתי ותמונות מהתקופה ההיא (אם יש). האתרים יוצגו, מדי שבוע,לפי הסדר הכרונולוגי. לכן אתחיל היום באתר שמחזיר אותנו לשנת 1916 - הרבה לפני שג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' הריסון ורינגו סטאר נולדו.


באחד מרחובות ליברפול, לא רחוק מפרינס דוקס, שכנו המשרדים של חברה ששמה היה א. הנאי אנד קו. קוטון מרקנטס. ואיך החברה הזו קשורה לסיפור הביטלס?


בשנת 1916, ג'ים מקרטוני, מי שכעבור 26 שנה יהיה אביו של פול מקרטני, עזב את בית הספר והוא רק בן 14. אבל ג'ים לא התכוון ללכת בטל ומיד החל לחפש עבודה. כך, ג'ים התקבל בתור נער שליחות בחברה למסחר כותנה מכובדת בשם א. הנאי אנד קו. קוטון מרקנטס. באותם הימים, ענף הכותנה היה מאד חשוב והעיר ליברפול הייתה המרכז לייבוא כותנה. חברת א. הנאי אנד קו. קוטון מרקנטס ייבאה כותנה ממדינות רחוקות כמו סודאן, הודו, ממפיס ועוד. את הכותנה שהיא ייבאה היא ניקתה, מיינה, שדרגה ומכרה לייצרני הבדים של לנקשייר. בחברה עבדו אנשי מכירות שתפקידם היה לשכנע את יצרני הכותנה להיות לקוחות של החברה ולאחר שנוצרו איתם התקשרויות, נכנס לתפקידו ג'ים הצעיר. עליו היה להביא ליצרני הבדים דוגמאות של כותנה כדי שיוכלו לבחור איזה סוג הם מעוניינים לרכוש. אנשי המכירות של א. הנאי אנד קו. קוטון מרקנטס כינו בזלזול את העבודה של ג'ים "עבודת חמור". ג'ים עבד 10 שעות ביום, חמישה ימים בשבוע וכל זה תמורת שכר זעום של 6 שילינג (פחות מפאונד) לשבוע. בחגי המולד קיבל ג'ים בונוס לרגל החג שכמעט והכפיל את שכרו השנתי. למרות השכר הנמוך, הפגין ג'ים חריצות, יצירתיות, יזמה וידע לקשור קשרים עם אנשי המכירות, כולל מפגשים לארוחה טובה או לשתיית בירה בפאבים של ליברפול. לאט לאט החל ג'ים להתקדם בחברה וכעבור 14 שנים, כשג'ים כבר בן 28, הוא קיבל משרה של סוכן מכירות תמורת שכר שנתי של 250 פאונד. זה לא היה שכר גבוה אבל היה שכר סביר לאותם הימים. חשוב לציין שקידומו של ג'ים לאיש מכירות היה יוצא דפן יחסית לבחור ממעמד סוציו-אקונומי נמוך וללא השכלה פורמאלית. אחד מחבריו לעבודה של ג'ים היה בחור בשם אלברט קנדל. דרך ג'ים, הכיר אלברט את אחותו של ג'ים, מילי, ונשא אותה לאישה. אלברט קנדל יהפוך מאוחר יותר לדוד אלברט עבור פול מקרטני ויונצח בשיר אנקל אלברט/אדמירל הלסי שיצא בשנת 1971 באלבום ראם.


כשג'ים כבר בן 40 בריטניה נכנסה למלחמת העולם השניה. ג'ים לא גויס שכן היה מבוגר מדי (לשמחתו הוא לא גויס גם במלחמת העולם הראשונה כי אז היה צעיר מדי) אבל המלחמה הביאה לסגירת שעריה של א. הנאי אנד קו. קוטון מרקנטס וג'ים וכל חבריו לעבודה נותרו ללא פרנסה. אבל המלחמה הביאה הזדמנויות תעסוקה חדשות וג'ים החל את עבודתו במפעל למנועי מטוסים בשם נאפירס ובלילות היה לכבאי מתנדב, תפקיד שהיה מאד נדרש לנוכח העובדה שליברפול הפכה ליעד מרכזי, אחרי לונדון, להפצצות מטוסי האויב הנאצי. באותה תקופה הכיר ג'ים את מרי מוהין, מי שתהיה אשתו ואמו של פול מקרטני.


בתמונה שלפניכם החזית של משרדיה של א. הנאי אנד קו. קוטון מרקנטס. כאמור, החברה כבר לא קיימת מזה שנים רבות אבל מי שמזדמן בליברפול וסובל מכאבי שיניים יכול לקבל טיפול במרפאת השיניים סיטי דנטל ליברפול ששוכנת בבניין.כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה