שירים לבני 18 ומעלהאלבומו האחרון של פול מקרטני, Egypt Station, משלב בצורה הרמונית בין השובבות הנערית שעדיין מפעמת בקרבו לבין הבשלות הבוגרת והנעימה של אדם שכבר עשה וראה הכל. אחד השירים הבולטים שבאלבום המצוין הזה הוא Fuh You. שם השיר עורר, עם יציאתו, דיון ער על המשמעות של שמו, כאשר כמעט כולם ראו בו בעצם שיבוש של המשפט Fuck You. כאשר הושק הקליפ המצוין של השיר, המציג סיפור אהבה בין שני קטינים בני עשרה, הדיון התלהט עוד יותר וגבות רבות הורמו לנוכח התעוזה של פול, שהוא כבר סבא לילדים בגיל הזה, לחצות קוים אדומים, אפילו כמעט פדופיליים. נחזור לשיר הזה בסוף הפוסט ובינתיים הנה הקליפ לשיר Fuh You:

https://youtu.be/CWYlWvtEyio


אחד הדברים המעניינים, בהקשר הזה, שכאשר פול היה בשנות העשרים המוקדמות לחייו, שתל עם חבריו ללהקת הביטלס, ג'ון לנון, ג'ורג' הריסון ורינגו סטאר, רמזים מיניים, לפעמים בוטים, בחלק משיריהם. אציג כאן חמש דוגמאות:

הדוגמה הראשונה, ואולי המפורסמת ביותר, היא של השיר A Day in the Life משנת 1967, בו שרים הביטלס את השורה:

I'd love to turn you on

(הייתי מת להדליק אותך) שורה זו נחשבה אז לנועזת מאד והיא אחת הסיבות שהשיר נאסר להשמעה ברשת ה-BBC. הנה השיר A Day in the Life:

https://youtu.be/usNsCeOV4GM


הדוגמה השנייה, שגם היא הביאה להחרמה מצד ה-BBC, היא של השיר I Am the Walrus. בשיר הזה כתב ג'ון, במכוון, מילים חסרות משמעות, ושתיים מהן שנחשבו לגסות במיוחד. האחת אומרת:

pornographic priestess

(כוהנת פורנוגרפית) והשנייה אומרת:

Boy, you've been a naughty girl you let your knickers down

(היית ילדה שובבה, הורדת את תחתוניך)

הנה השיר I Am the Walrus:

https://youtu.be/Ymu8u8oWbF0


הדוגמה השלישית היא של השיר Girl משנת 1965. בשיר הזה שתלו הביטלס בצורה מודעת איזכור לחזה נשי, וזה עבר ללא שימת לב מאיש עד שפול סיפר על כך בראיונות שונים שנתן שנים לאחר פירוק הלהקה. מסתבר שכאשר הביטלס שרים בסופו: טיטיטיטיטיטי, למעשה הם שרים tit, tit, tit, tit שזו חזרה על המילה ציצי. נכון שכיום נשמע הדבר מעט ילדותי ואפילו תמים אבל בשנות ה-60 זה היה נחשב לדבר נועז. פול סיפר שכאשר הם שרו את השורה הזו, הם הסתכלו האחד אל השני כאילו היו ילדים שעושים מעשה קונדס. הנה השיר Girl:

https://youtu.be/BtWvNoC8fAo


הדוגמה הרביעית היא של הגרסה הגרמנית של השיר She Loves You שהקליטו הביטלס בשנת 1964. כמעשה שובבות, ואולי כמחאה על כך שאולצו להקליט את הגרסה הגרמנית, שבשו הביטלס את משמעות המשפט Sie Liebt Dich (היא אוהבת אותך בגרמנית), ובמקום לשיר אותו ניתן לשמוע אותם שרים Sie Liebt Dick (היא אוהבת ז... בשילוב של גרמנית ואנגלית). הנה השיר Sie Liebt Dich:

https://youtu.be/3vx8qpaKmlk


הדוגמה החמישית והאחרונה היא אולי הבוטה ביותר, והכוונה לשיר Penny Lane החביב משנת 1967. בשיר הזה ישנה שורה האומרת:

Four of fish and finger pie

רוב האנשים מתייחסים לשורה כאיזכור למנת פיש אנד צ'יפס. מאחר ומחירה של מנה כזו הייתה בשנות ה-50, ארבעה פני, נהגו הלקוחות לבקש מהמוכר: four of fish and chips. רוב האנשים חשבו, בטעות, שהביטוי finger pie הוא סלנג ליברפולי לצ'יפס. גם אנשי ה-BBC חשבו כך ולכן התירו את השיר להשמעה. אבל תושבי ליברפול הבינו היטב למה פול התכוון. בסלנג המקומי הביטוי הזה שמור למעשה מיני שלא אפרט מהו. זוגות רבים נהגו בשנות ה-50 להסתתר מאחורי המקלט שבאמצע הכיכר, המוזכר בשיר (behind the shelter in the middle of the roundabout), שם, רחוק מעיני העוברים והשבים, נהגו הבנים לבצע את המעשה הזה בבנות זוגן. ואם אתם לא מאמינים לי, תשאלו כל תושב בפעם הבאה שתזדמנו לעיר ליברפול. הנה השיר Penny Lane:

https://youtu.be/S-rB0pHI9fU


וכמובטח, נחזור לשיר Fuh You. פול סיפר כי כוונתו הייתה להגיד for you (עבורך), ושהשיר מספר למעשה, סיפור אהבה, ללא כל כוונה מינית. וכן, אני מאמין לו. ואז נשאלת השאלה מדוע, אם כן, לא קרא לשיר הזה For You, במקום Fuh You, שהוא שם כל כך מטעה. התשובה שלי היא שזו בדיוק מה שפול רצה, להטעות ולעורר דיון סביב השיר. מאז צעירותו פול אשף ביחסי ציבור, ויש לזה דוגמאות רבות לאורך הקריירה שלו, כולל הדוגמה הזו. היעלה על הדעת שסבא פול, בן ה-76, שרק לאחרונה הוציא ספר ילדים בשם Hey Grandude, ינקוט בגישה כזו בוטה? לי ברור שלא. בעיניי זה בסך הכל עוד ביטוי לשילוב ההרמוני, אותו ציינתי בתחילת הפוסט, בין השובבות הנערית שעדיין מפעמת בקרבו לבין הבשלות הבוגרת והנעימה של אדם שכבר עשה וראה הכל.

כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה