נחשפה ההופעה היחידה בלייב של הביטלס ב-Top of the Pops

עודכן ב: מרץ 11

בין השנים 1964 ל-1965 הופיעו הביטלס ארבע פעמים בתכנית המוזיקה הפופולרית Top of the Pops של רשת ה-BBC, ותמיד בהקלטות שבוצעו מראש, ולעיתים אפילו ללא נוכחות קהל באולפן. רק בשנת 1966, ב-16 ביוני, הופיעו הביטלס בפעם היחידה בתכנית הזו בשידור חי וביצעו את השירים החדשים Paperback Writer ו-Rain. ההסכמה של הביטלס, שניתנה יומיים לפני השידור, הייתה חריגה, במיוחד משום שחודש קודם לכן, ב-20 במאי, הם הקליטו שני קליפים לשירים הללו, ויכלו להציע לתכנית Top of the Pops לשדר אותם, כפי שעשו בשנת 1965, עם הקליפים של השירים Day Tripper ו-We Can Work It Out.


לצורך ההופעה היחידה בשידור חי בתכנית Top of the Pops, הגיעו הביטלס לאולפני הטלוויזיה של ה-BBC בלונדון, ב-16 ביוני 1966 בשעה 14:30. עד השעה 16:15 ערכו הביטלס חזרות מול המצלמות, צילמו קדימון להופעתם באותו ערב, ונתנו ראיונות לתקשורת, ובין השעות 16.15 ל-17:30, ובין השעות 18:30 ל-19:00 ערכו חזרות נוספות. התכנית שודרה בין השעות 19:30 ל-20:00 ברשת BBC One. זו הייתה הופעתה האחרונה של הביטלס באנגליה, לפני סיבוב ההופעות האחרון שלהם שהתחיל ב-24 ביוני והסתיים ב-29 באוגוסט, וכלל הופעות בגרמניה, יפן, הפיליפינים וצפון אמריקה. מההופעה הזו נותרו אינספור תמונות אך הצילום של התכנית לא נשמר משום שנמחק מאוחר יותר, ע"י רשת ה-BBC, עפ"י כללי הארכיון שנהגו על-פיהם באותה עת.


באפריל 2019, התגלה צילום באורך של 11 שניות של הביטלס מבצעים את השיר Papeback Writer בתכנית הזו, אך בלי סאונד. זאת, הודות למשפחה מליברפול שצילמה ישירות ממסך הטלוויזיה בזמן שידור התכנית, בעזרת מצלמת 8 מ"מ. הצילום נמכר לאספן ממקסיקו, אשר יצר קשר עם ארגון Kaleidoscope, מבירמינגהם, העוסק באיתור צילומים מהטלוויזיה הבריטיים שאבדו.


כריס פרי מארגון Kaleidoscope אמר בראיון לתקשורת:

אני חושב שאם אתה מעריץ של הביטלס הצילום הזה הוא הגביע הקדוש. אנשים חשבו שהוא נעלם לנצח בגלל שההקלטה נמחקה בשנת 1966. למצוא את הצילום הזה אחרי כל השנים האלה זה דבר מדהים


הנה הצילום ההיסטורי שנמצא מהתכנית Top of the Pops מבצעים את השיר Paperback Writer:

https://www.youtube.com/watch?v=51lUFvOTL7U