סמל פפר ורינגו במנוסה על סוס כהה

עודכן ב: 14 מרץ 2020

במאי 1967 יצא לאור העולם האלבום החשוב Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band והעולם התוודע לעטיפה האייקונית של האלבום. מדובר בעטיפה שבה הציגו הביטלס דמויות של גיבורי התרבות שלהם, אותם הם בחרו בקפידה. סביר להניח שהתמונה שהשפיעה על פול מקרטני כשיזם את הקונספט של עטיפת האלבום הייתה תמונה שנמצאה במשפחתו ובו אביו, ג'ים, יחד עם להקתו ובני משפחתו.

כאן אפשר לקרוא סדרת פוסטים שפסרמתי בקבוצה המראה מי היא כל אחת מהדמויות שבעטיפה הזו:

https://bit.ly/2XloyG3

העטיפה של האלבום הזה השפיעה רבות ורבים הירבו לחקות אותה. הדבר המעניין בהקשר הזה, הוא ההשפעה של העטיפה הזו על פול מקרטני, ג'ורג' הריסון ורינגו סטאר בשנים 1973-1974. בשנת 1973 הוציא רינגו סטאר את האלבום Ringo. העטיפה של האלבום הזה מאד מושפעת מהעטיפה של האלבום Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. בעטיפה מופיעה קבוצה גדולה של דמויות המייצגות אנשים שהיו מעורבים בחייו של רינגו, בעיקר מוזיקאים וחברים. בין הדמויות אפשר לראות את ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' הריסון, יוקו אונו ולינדה מקרטני.


הנה רשימת הדמויות בעטיפה לפי הסדר שבו הם מוצגים:

Ringo Starr Hilary Gerrard Tim Bruckner Popcorn Man Terry Southern Peter Sellers Miranda Quarry Marc Bolan Lightbulb Man Mal Evans Judy Szekely David Bromberg Richard Manuel Garth Hudson Rick Danko Klaus Voormann Levon Helm Yoko Ono Barry Feinstein Robbie Robertson John Lennon Linda McCartney Paul McCartney Alan Pariser Eggman George Harrison Martha Ringo Starr - בובה של Richard Perry Ringo Starr Ringo Starr - בתור הקוסם מרילין Blue Nun Vini Poncia Bill Schnee Harry Nilsson Robin Cruikshank Jim Keltner Doug Sax Bear Nicky Hopkins Billy Preston Leon Russell

מעניין לציין שעל יד דמותו של רינגו בחזית התמונה, עומד מלאך. אותו מלאך בדיוק מופיע על חולצתו של ג'ורג' הריסון בעטיפת אלבום המיטב שלו, The Best of George Harrison משנת 1976.

בשנת 1973 הוציא פול מקרטני את האלבום Band on the Run. גם עטיפת האלבום הזה הושפעה מהעטיפה של Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. בתמונת העטיפה נראית חבורה של אנשים העומדים על יד חומה מוארת בזרקור, והם נראים כנמלטים מבית סוהר. האנשים שמצולמים הם שחקנים, עיתונאי, סופר, מתאגרף, פול ולינדה מקרטני ודני ליין.

הנה רשימת הדמויות בעטיפה לפי הסדר שבו הם מוצגים:

Michael Parkinson Kenny Lynch Paul McCartney James Coburn Linda McCartney Clement Freud Christopher Lee Danny Laine John Conteh

בשנת 1974 הוציא ג'ורג' הריסון את האלבום Dark Horse. גם עטיפת האלבום הזה הושפעה מהעטיפה של Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. בתמונת העטיפה מוצגת חבורה של תלמידים ומורים יושבים על פרח לוטוס פתוח וברקע נוף של הרי ההימאליה. מעל האנשים מרחפת דמותו של סרי מהבאטר באבג'י, יוגי הינדי שחי בין השנים 1861 ל-1935, והיא מופיעה גם בעטיפת האלבום Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. בשורה העליונה בולטת דמותו של ג'ורג' בן ה-13, כשפניו בצבע כחול, כנהוג להציג דמויותיהם של אלים הינדואים. התמונה מתבססת על צילום מאפריל 1956, של תלמידי בית הספר Liverpool Institute for Boys, שבו למדו ג'ורג' ופול, ומוריו.