מסע הקסם המסתורי ומשמעות החיים

ב-26 בדצמבר 1967 הוקרן הסרט Magical Mystery Tour, המספר על דמותו של ריצ'רד סטארקי (אותו מגלם רינגו סטאר), הלוקח את דודתו, ג'סי (אותה מגלמת ג'סי רובינס), למסע באוטובוס, יחד עם דמויות ססגוניות נוספות, כולל אלה של ג'ון לנון, פול מקרטני וג'ורג' הריסון, אל הלא נודע. בסרט מושמעים שירים של הביטלס ומשולבים מערכונים בהשתתפותם.


אחד המערכונים המצחיקים והגרוטסקיים ביותר בסרט הוא "חלומה של הדודה ג'סי" (Aunt Jessie's dream), המתאר חלום שחלמה דודתו של רינגו, כביכול, אחרי שנרדמה רעבה. בחלומה, סועדת הדודה ג'סי, אשה גדולת מימדים, במסעדה כאשר מלצר איטלקי, מסורק לאחור עם שביל באמצע, מעוטר בשפם דקיק ועונב עניבת פרפר (אותו מגלם ג'ון לנון) מעמיס על הצלחת שלה ערמות של ספגטי, בעזרת את חפירה. הדודה ג'סי משחקת בערימות הספגטי עם המזלג שלה ומצחקקת, ותוך כדי כך נוצר בלגן ולכלוך עד שהיא צועקת "לא עוד!".


ג'ון סיפר שהסצינה הזו נכתבה בהשראת חלום זהה שחלם, שהיה כל כך משעשע, עד שהחליט להוסיף אותה לתסריט של הסרט Magical Mystery Tour, ממש ברגע האחרון.

הנה הסרט Magical Mystery Tour (הסצינה "חלומה של הדודה ג'סי" בין הדקה 31:45 לדקה 34:23):

https://videa.hu/videok/kreativ/beatles-magical-mystery-tour-z5o3lT40cxKUELxy

בשנת 1983 יצא לאקרנים הסרט האחרון של חבורת מונטי פייתון, The Meaning Of Life. הסרט עוסק בלהקת דגים החיה באקווריום שנמצא באמצע אולם של מסעדה מפוארת. הדגים מעבירים את הזמן בצפייה בסועדים, כאשר לפתע הם מבחינים, לחרדתם, שאחד מחבריהם, האוורד, מוגש על צלחת לאחד מאורחי המסעדה. המראה הטראומטי גורם לדגים להרהר במשמעות החיים, השאלה שנבחנת בסדרת מערכונים העוסקים בהיבטים שונים של החיים, מהלידה ועד המוות.

אחד המערכונים המצחיקים והגרוטסקיים ביותר בסרט הוא "שנות הסתיו" (The Autumn years), העוסק במר קריאוסוטה (אותו מגלם טרי ג'ונס), איש גדול מימדים, הסועד במסעדה וטורף ארוחה ענקית, כאשר מלצר צרפתי מסורק לאחור עם שביל באמצע, מעוטר בשפם דקיק ועונב עניבת פרפר (אותו מגלם ג'ון קליז) מגיש לו דלי, לתוכו מר קריאוסוטה מקיא לסרוגין, ותוך כדי כך נוצר בלגן ולכלוך, עד שהמלצר מגיש לו עוגיה דקיקה ממולאת בקרם מנטה. אחרי שמניח את העוגייה בפיו של מר קריאוסוטה, הבטן שלו מתפוצצת.

הנה הסצנה "שנות הסתיו" מהסרט The Meaning Of Life:

https://www.youtube.com/watch?v=GxRnenQYG7I

שתי הסצינות האלה מאד דומות ומעוררות את השאלה עד כמה ההומור של הביטלס, ובפרט זה שבסרט Magical Mystery Tour, היה מקור השראה להומור של חבורת מונטי פייתון, ובפרט של הסרט The Meaning Of Life. אין סימוכין לעניין והכל ספקולציה, אבל אפשר לציין שלוש עובדות:

1) גו'רג' הריסון היה מעריץ של חבורת מונטי פייתון ואחרי שהביטלס התפרקו הוא קיים אתה שיתופי פעולה.

2) אריק איידל, אחד מחברי חבורת מונטי פייתון, יצר להקה פיקטיבית בשם The Rutles, אשר הייתה פארודה של להקת הביטלס.

3) המבקרים נהגו לציין שמה שחבורת מונטי פייתון עשתה להומור הוא כמו מה שלהקת הביטלס עשתה למוזיקה הפופולרית.

מעניין לציין, כעדות להשפעות ההדדיות של הביטלס והמונטי פייתון, שכאשר נשאל אריק איידל על האפשרות לאיחוד של חבורת מונטי פייתון, אחרי שזו התפרקה, הוא השיב: זה יקרה מיד כאשר גרהם צ'פמן ישוב מן המתים. אנחנו במגעים עם הסוכן שלו.

גרהם צ'פמן היה חבר בחבורת מונטי פייתוחן והלך לעולמו בשנת 1989. תשובתו של אריק איידל מאד הזכירה את זו של ג'ורג' הריסון כאשר נשאל על האפשרות לאיחוד של להקת הביטלס: זה לא יקרה כל עוד ג'ון לנון נשאר מת