מי היה האבא האמיתי של אלינור ריגבי? Eleanor Rigby

עודכן ב: 25 מאי 2019

ב-21 ינואר וב-4 בפברואר 1971, כאשר העימות בין פול מקרטני ליתר חברי הביטלס, ובמיוחד בינו לבין ג'ון לנון, היה בשיא כיעורו, מגזין המוזיקה החשוב בעולם, Rolling Stone, פרסם ראיון מקיף שקיים עם ג'ון לנון ב-8 בדצמבר 1970. המטרה של ג'ון בהיענותו לראיון הייתה לקדם את אלבומו החדש, Plastic Ono Band, אבל מהר מאד הפך הראיון למסע שלו להתפוררות התדמית הצחה שנבנתה במשך שנות קיומה של להקת הביטלס, בעיקר תדמית שבנה בריאן אפשטיין. התדמית הזו כללה שלושה אלמנטים: הראשון הוא שהביטלס הם ילדים טובים, אם כי תדמית זו התחילה להתפורר בשנות הלהקה האחרונות על רקע צריכת הסמים; האלמנט השני הוא שהביטלס הם להקה מאוחדת שבה "אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד"; והאלמנט האחרון הוא השותפות לנון-מקרטני שבמסגרתה ג'ון ופול יוצרים ביחד.


ג'ון סיפר בראיון על ההתנהגות המינית הפרועה של חברי הלהקה, בעיקר במהלך מסע ההופעות, על צריכת הסמים, על המתחים בלהקה, על ההומוסקסואליות של בריאן, דבר שנחשב אז ללא לגיטימי, והשמיץ כל מי שעבד איתו, בעיקר את פול, אבל גם את ג'ורג' מרטין, דרק טיילור וניל אספינל. הראיון המקיף הזה פורסם בנובמבר 1971 בספר בשם Lennon Rememebers.


אחת הטענות שהעלה ג'ון בראיון היא שהוא היה זה שכתב את רוב השיר Eleanor Rigby. ג'ון חזר על הטענה הזו בראיון שנתן באותה שנה למגזין Melody Maker, כשאמר שהוא כתב לפחות 50 אחוז מהשיר, ושוב בשנת 1972 בפני המגזין Hit Parader, כשטען שהוא כתב לפחות 70 אחוז ממילות השיר. בראיון שנתן בשנת 1980, זמן קצר לפני רציחתו, למגזין Playboy, הוא טען שאמנם פול הביא את הרעיון הכללי לשיר אבל הוא (ג'ון) כתב 70 אחוז ממנו. פול לא נשאר חייב וסתר את הטענה של ג'ון וכך, הצהיר בספרו הסמי-אוטוביוגרפי, Many Years From Now, ובהזדמנויות רבות אחרות, שהוא (פול) כתב 80 אחוז מהשיר. ג'ורג' מרטין תמך בגרסתו של פול בכל הזדמנות.


אז איך אפשר להכריע מי צודק?


מדובר כאן בטענות סותרות של שני אנשים שהם היחידים שיודעים את האמת כי מדובר בהם. בנוסף, מדובר בשני אנשים שהיו להם אינטרס זהה לטעון, כל אחד, לבעלות על השיר, דבר שמטיל ספק לגבי יושרתו של כל אחד. עם זאת, אוסף של נסיבות ועדויות שקיימות מסייע בפתרון החידה:


ראשית, אנחנו יודעים שמקובל היה בלהקה שהכותב הראשי יהיה זה שיבצע את השיר, למעט מקרים חריגים. במקרה של Eleanor Rigby פול הוא זה שמבצע את השיר בתקליט Revolver משנת 1966. אבל עדיין זו לא הוכחה של ממש.


שנית, ארבעה עדים שונים ובלתי תלויים מעידים כי פול היה זה שכתב את השיר או את מרביתו: ג'ורג' מרטין, הזמר דונובן, המשורר וויליאם בורו, שהיה חבר של פול, ופיט שוטון, חבר ילדות של ג'ון. מאחר ודונובן ובורו היו חברים קרובים של פול, אמינותם יכולה להיות מוטלת בספק. לגבי ג'ורג' מרטין ופיט שוטון הסיפור כבר אחר. ג'ורג' מרטין היה ביחסים טובים עם כל הארבעה ובנוסף, הניסיון מלמד שמדובר באדם אמין. לגבי פיט שוטון, הוא העד המשמעותי ביותר, דווקא משום שהיה חבר מאד קרוב של ג'ון והיה ניתן לצפות שיצדד בגרסתו.


נשאלת השאלה למה טען ג'ון בעקביות ולאורך השנים שהשיר Eleanor Rigby נכתב על-ידו, בעוד שזה לא באמת היה כך? קיימים ארבעה הסברים אפשריים לכך:


האחד סופק ע"י פיט שוטון שטען שזיכרונו של ג'ון תמיד היה חמקמק והוא פשוט לא זוכר נכון;

השני נמצא בראיון שנתן למגזין Hit Parader, בשנת 1972, שבו טען ג'ון שכתב לפחות 70 אחוז ממילות השיר, כשג'ון סיפר שהוא חש פגוע מכך שפול לא פנה אליו כדי שיסייע לו בכתיבת השיר Eleanor Rigby, כפי שנהג תמיד, אלא פנה לקבוצה של אנשים, כשהוא (ג'ון) היה אחד מהם. טענה דומה עלתה בספר The Long and Winding Road מאת קנת' וומאק. יתכן והסבר זה נכון במידה מסוימת כי נטייתו של ג'ון לאפשר לרגשותיו וכעסיו להקצין את התבטאויותיו ידועה ומוכרת;


ההסבר השלישי אומר שבמפגש הראשון בין ג'ון ויוקו, לבין אלן קליין, שהיה להוט לקבל את ניהול הביטלס, על מנת למצוא חן בעיניו, לא הפסיק קליין להחמיא לג'ון על עבודתו ואמר, בין היתר, שהוא יודע שהוא היה זה שכתב בין 60 ל-70 אחוז מהשיר Eleanor Rigby. קליין סיפר על כך בראיון שנתן למגזין Playboy בשנת 1971. יש סיכוי שג'ון בחר להאמין למה ששמע מקליין.


ההסבר האחרון, הוא שהשיר Eleanor Rigby נחשב לאחד השירים החשובים של להקת הביטלס, וכבר עם פרסומו הוא נחשב ליצירת מופת. המעמד הרם של השיר יכול היה להוות מקור למוטיבציה של ג'ון לטעון לבעלותו, במיוחד כאשר בזמן העימות בינו לבין פול, בראשית שנות ה-70, הוביל מסע תקשורתי שמטרתו הייתה לשכנוע שהוא (ג'ון) היה הדמות היצירתית והגאונית בלהקת הביטלס, ותרומתו של פול הייתה שולית.