חג המולד של 1914 ושל 1983 - Pipes of Peace

הפסל All Together Now, המוצב על יד הכנסייה המופצצת St Luke's Church, שבמרכז ליברפול, מציג חייל בריטי וחייל גרמני לוחצים ידיים וביניהם כדורגל. המטרה של הפסל היא להנציח את ההפוגה המפורסמת שחלה ביום חג המולד של שנת 1914, בין כוחות הצבא הבריטי לכוחות הצבא הגרמני. הפסל הוא פרי יצירתו של הפסל אנדי אדוארדס, והוצב בדצמבר 2014, לקראת ציון 100 שנה להפסקת האש של חג המולד 1914. שנה מאוחר יותר נחשף פסל נוסף של אדוארדס, הפעם ב-Waterfront בליברפול, המציג את ארבעת חברי הביטלס.


בערב חג המולד של שנת 1914, באמצע מלחמת העולם הראשונה, נערכה בחזית המערבית הפסקת אש בלתי מוכרזת בין כוחות צבא האימפריה הגרמנית לבין הכוחות הבריטיים. הפסקת האש החלה ב-24 בדצמבר, כאשר החיילים הגרמנים החלו לקשט את תעלותיהם בקישוטי חג המולד ושרו Stille Nacht (לילה שקט). הבריטים הגיבו עם מזמורי חג מולד באנגלית, ושני הצדדים המשיכו בחילופי ברכות חג מולד באמצעות צעקות. די מהר הם מצאו את עצמם בשטח ההפקר שהפריד ביניהם, כשהם מחליפים מתנות קטנות, כמו בקבוקוני וויסקי, סיגריות, שוקולדים וכדומה. לא עבר הרבה זמן עד שהחלו החיילים משני הצדדים לשחק בכדורגל ולהשתעשע ביחד.


הנה השיר Stille Nacht:

https://www.youtube.com/watch?v=bXMM24n1yno


ההפוגה הזו אפשרה לחיילים ולפצועים משני הצדדים זמן להתאוששות וכן לקבורת המתים. טקסי הקבורה נערכו בהשתתפות חיילים משני הצדדים יחד, שחלקו כבוד אלה למתיהם של אלה.

הפסקת האש הסתיימה עם סופו של ליל חג המולד, כאשר הלחימה התחדשה. במקומות מסוימים נמשכה הפסקת האש עד ראש השנה האזרחי.


ב-31 באוקטובר 1983 יצא האלבום Pipes of Peace של פול מקרטני, כשהקליפ הרשמי משחזר את אותה הפוגה בחג המולד של שנת 1914:

https://youtu.be/TwyFTRGiIUU


כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה