הילד שהכיר לג'ון לנון את הרוק'נ'רול

עודכן ב: 16 פבר 2019

מייק היל נולד ב-29 בספטמבר 1940, בדיוק 10 ימים לפני ג'ון לנון. הוא פגש את ג'ון ב-6 במאי 1946, כשג'ון הצטרף לכיתתו בבית הספר היסודי Dovedale, בליברפול. שניהם עברו בהצלחה את מבחני הגמר והתקבלו ללמוד בבית הספר התיכון Quarry Bank. שם הם הקימו חבורה: ג'ון לנון ופיט שוטון, שהיו בעצמם צמד בלתי נפרד, ילד בשם דון ביטי ומייק היל.


למhיק היה אוסף תקליטים: תקליטי ג'אז, R&B ותקליטי רוק'נ'רול של אלביס וקצת של באדי הולי, ובזמן הפסקות הצהריים מבית הספר נהגה הרביעייה ללכת לחנות צ'יפס אנד פיש, להצטייד בארוחת צהריים וללכת לבית של מייק כדי לאכול ולהקשיב לתקליטים שלו.

באפריל 1956 יצאו מייק, דון ופיט במשלחת תלמידים להולנד. ג'ון לא יצא איתם. בהולנד רכש מייק תקליט סינגל, בהוצאת Ronnex מארצות הברית, של ליטל ריצ'רד. בצד א' של הסינגל היה השיר Long Tall Sally ובצד ב' Slippin' and Slidin.


כששבו מהולנד הזמין מייק את חברו ג'ון לביתו כדי לשמוע את התקליט החדש. מייק אמר לג'ון שמדובר בליטל ריצ'ארד, זמר "יותר טוב מאלביס", כדבריו. לשמע הדברים נשאר ג'ון ללא מילים, דבר מאד לא רגיל אצלו. כשג'ון שמע את התקליט הוא הוכה בתדהמה. וכך תיאר ג'ון את האירוע בראיון שנתן שנים מאוחר יותר ושאמר שמתייחס אליו כאל האירוע שחשף בפניו את עולם הרוק'נ'רול:


"היה ילד בבית הספר שהיה בהולנד. הוא אמר שיש לו בבית תקליט של מישהו יותר טוב מאלביס. אלביס היה גדול מהדת בחיים שלי. נהגנו ללכת לביתו של הילד הזה ולהקשיב לאלביס בתקליטים שלו, היינו קונים פיש אנד צ'יפס והיינו הולכים אליו. התקליט החדש היה Long Tall Sally. כששמעתי את זה, זה היה כל כך גדול שלא יכולתי לדבר. אתה יודע איך זה, הייתי חצוי. לא רציתי לעזוב את אלביס. כולנו הבטנו זה בזה, אבל לא רציתי להגיד משהו נגד אלביס, אפילו לא להעלות בדעתי. איך יכול להיות ששניהם נקלעו לחיי? ואז מישהו אמר: זו הדרך שבה שרים השחורים. לא ידעתי ששחורים שרים. אז אלביס היה לבן, וליטל ריצ'רד היה שחור. תודה לאל, אמרתי. יש הבדל ביניהם. חשבתי על זה ימים בבית הספר, על התוויות שבתקליטים. אחת הייתה צהובה ואחת כחולה, ואני חשבתי על הצבע הצהוב נגד הכחול".


כשג'ון פגש את פול ב-7 ביולי 1957, אחד הדברים שהרשימו אותו ושגרמו לו להזמין אותו להצטרף ללהקת הקווארימן הייתה היכולת של פול לחקות את הקול הצווחני של ליטל ריצ'רד. פול השתמש בקול הזה בגרסת הביטלס לשר Long Tall Sally, שיצאה ב-19 ביוני 1964 על גבי תקליט EP, שנשא את שם השיר, ובשירים רבים שביצע עם הביטלס, ואחריהם.


ב-17 בפברואר 1975 הוציא ג'ון לנון את האלבום Rock'n'Roll ובו ביצע שורה של שירי רוק'נ'רול שהשפיעו עליו. השיר שפותח את הצד השני של האלבום הוא Slippin' and Slidin'.


בשנת 2015 התפרסם ספרו של מייק היל, The Boy Who Became a Legend, ובו מספר על 12 השנים שבהן היה חבר של ג'ון לנון וכמובן, על התקרית שחשפה בפניו את עולם הרוק'נ'רול.


הנה הביצוע של ליטל ריצ'רד של Long Tall Sally:

https://www.youtube.com/watch?v=2OfhmVmhL7s


הנה הביצוע של הביטלס של Long Tall Sally:

https://www.youtube.com/watch?v=EGWUUEQ0Bt0


הנה הביצוע של ליטל ריצ'רד של Slippin' and Slidin':

https://www.youtube.com/watch?v=9Ime0n-qJi4


הנה הביצוע של ג'ון לנון של Slippin' and Slidin':

https://www.youtube.com/watch?v=72D3dPnjtcI


בתמונה הראשונה ג'ון לנון' מייק היל (הכי רחוק בתמונה, צוחק) ובני כיתתם בטיול כיתתי באי מן בשנת 1951; בתמונה השנייה ג'ון לנון (ראשון משמאל בשורה עליונה) ומייקל היל (ראשון מימין בשורה העליונה) ובני כיתתם בבית ספר דובדייל; בתמונה השלישית מייל היל (ראשון משמאל), פיט שוטן (שני משמאל) ודון ביטי (ראשון מימין) בנסיעה שלהם להולנד באפריל 1956; בתמונה הרביעית ג'ון לנון (שני משמאל בשורה הרביעית מלמטה), מייק היל (ראשון מימין בשורה הרביעית מלמטה), פיט שוטון (ראשון משמאל בשורה הרביעית מלמטה) ודון ביטי (שני מימין בשורה הרביעית מלמטה) עם בני כיתתם בבית הספר קווארי בנק במאי 1957; בתמונה החחמישית צילום של הסינגל מחברת Ronnex, תוצרת ארה"ב, עם השיר Long Tall Sally של ליטל ריצ'רד שהכניס את ג'ון לעולם הרוק'נ'רול שהשמיע לו מייק היל (השם שלו רשום על התקליט' M. Hill); בתמונה השישית עטיפת ספרו של מייק היל, The Boy Who Became a Legend; בתמונה השביעית מייe היל עם ספרו The Boy Who Became a Legend משנת 2015; בתמונה השמינית עטיפת תקליט ה-EP בשם Long Tall Sally מיוני 1964; בתמונה התשיעית עטיפת האלבום Rock 'n' Roll של ג'ון לנון מפברואר 1975 ובו השיר Slippin' and Slidin'; בתמונה העשירית ליטל ריצ'רד בתמונה משנות ה-50.


כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה