הביטלס לא עשו רק מוזיקה

עודכן ב: 16 פבר 2019

הביטלס הלחינו מוזיקה משובחת, כתבו שירים מעולים וביצעו אותם באופן מושלם, אבל מסתבר שמתחת לידיהם נולדו יצירות אמנותיות בתחום אחר: הציור.


בין ה-30 ביוני ל-2 ביולי 1966 הופיעו הביטלס באולם בודוקאן שבטוקיו, יפן. בעקבותיהן פרצו הפגנות סוערות ואיומים במוות מצד קיצוניים מהימין היפני שהתנגדו להפיכת האולם, שבו הוצגו אמנויות לחימה מסורתיים, לאולם להופעת להקת פופ. על מנת לשמור על ביטחונם של ארבעת המופלאים גויסו 30,000 שוטרים יפניים ונאסר על חברי הלהקה לעזוב את בית המלון שבו שכנו, טוקיו הילטון. חברי הביטלס נאלצו לבלות בסוויטה שלהם שעות רבות ומשעממות בין ההופעות.


כאשר שאלו את הארבעה איך הם רוצים לבלות את הזמן הזה, במקום לבקש גיישות צעירות ויפות הם ביקשו צבעים ובד ציור. בריאן אפשטיין העביר את הבקשה לאמרגן היפני וזה סיפק מכחולים, צבעי שמן, צבעי מים ובד לציור בגודל 30 על 40 אינץ'. הביטלס פרשו את הבד על שולחן בחדר והניחו במרכזו מנורה עם בסיס עגול. כל אחד מחברי הלהקה תפס את אחת הפינות של הבד והחל לצייר לאור המנורה. רוברט וויטאקר, הצלם שתיעד את מסע ההופעות הזה, נכח באותו זמן בסוויטה ותיעד את הארבעה מציירים. הוא סיפר מאוחר יותר כי מעולם לא ראה אותם כל כך שקועים ושלווים.


ג'ון צייר עיגול כהה במשיכות מכחול עבות; פול צייר צורות סימטריות בצבעים פסיכדליים; ג'ורג' צייר ציור מופשט גדול וצבעוני; רינגו צייר קריקטורה. את יתר הבד צבעו הארבעה בצבעים של אדום, כתום וחום. כאשר הסירו הם חתמו את שמותיהם בתוך העיגול שנוצר. הביטלס כינו את הציור Images of A Woman וזהו אחד משני הציורים הבודדים הידועים שציירו הארבעה ובוודאי הציור המשותף היחיד המוכר שכל הארבעה חתמו עליו.


לפני שעזבו את יפן, נתנו הביטלס את הציור במתנה לטטסוסבורו שימויאמה, יושב הראש של מועדון מעריצי הביטלס היפני ובעל בית קולנוע. אחרי מותו של שימויאמה, אלמנתו העמידה למכירה את אוסף פרטי הביטלס המרשים שהיה ברשותו, כולל את Images of A Woman. האספן טקאו נישינו רכש את הציור בשנת 1989 ושילם עבורו 280,000 דולר (כחצי מיליון דולר במחירים של היום) ותלה אותו באחת מקירות סלון ביתו. ב-1992 הוא הוריד את הציור מהקיר ותלה במקום מספר ליתוגרפיות של אנדי וורהול. נישינו חיפש מקום לאחסן את הציור של הביטלס, בו החום והלחות הגבוהים של הקיץ היפני לא יהרסו אותו. הוא הבחין בכך שבחודשי הקיץ כלבו, טארו, נהג למצוא מחסה מתחת למיטתו והניח ששם האוויר קריר ויבש יותר. על כן, הכניס נישינו את הציור לתוך קופסה והניח אותו מתחת למיטה. ב-2002 הוצע הציור למכירה באתר איביי אך בגלל המחיר הגבוה שנדרש, הציור לא נמכר. ב-14/9/2012 הציור נמכר באמצעות בית המכירות פיליפ ווייס מניו יורק תמורת 155,250 דולר, כמעט פי שניים מההערכות המוקדמות.


הציור המשותף הנוסף של הביטלס והוא Peace to Monterey. מדובר בציור בגודל 13 על 20 אינץ' שצויר ע"י הארבעה בפברואר 1967, בעת ההקלטות לאלבום Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.


הסיפור שמאחורי הציור הזה מתחיל ב-1966 כאשר המעצב טום ווילקס, מונה למעצב הגרפי של פסטיבל הרוק הראשון בהיסטוריה, פסטיבל מונטריי. עליו היה לעצב, בין היתר, את הפוסטרים, הלוגו והתכנייה של הפסטיבל. לווילקס עלה הרעיון שהביטלס יציירו ציור עבור תכניית הפסטיבל. דרק טיילור, קצין העיתונות של הביטלס, היה בין מייסדי הפסטיבל וקישר בין ווילקס לביטלס אשר נתנו את הסכמתם ואף תרמו 1,500 דולר למימון התכנייה.


הציור צויר במרקרים, עפרונות צבעוניים ודיו. על גבי הציור הפסיכדלי שציירו כתבו הביטלס מספר משפטים: Peace to Monterey from Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band, Loving You, It Hapened in Monterey A Long Time Ago, I Love You,Congratulations Elvis. Say Hello To Uncle Stan.How Are You Bob. בנוסף, הם חתמו כך: Sincerely John, Paul, george and Harold. בסופו של דבר, הוחלט שהציור יהיה על גבי הפוסטר של הפסטיבל שהודפס בעשרות עותקים, אם לא יותר. הציור המקורי נשמר בכספת למשך 40 שנה עד שב-2007 נמכר במסגרת מכירה פומבית. לקראת המכירה אמר עליו רינגו כי הציור הוא "המגילות הגנוזות של ים המלח בעולם הרוק'נ'רול".

הקשר בין המעצב ווילקס לביטלס נמשך והוא היה זה עיצב את אלבומי האוסף שלהם: The Beatles 1962-1966 (האלבום האדום) ואת The Beatles 1967-1970 (האלבום הכחול). כמו גם את All Things Must Pass של ג'ורג' הריסון ואת Starr Struck: Best Of Ringo Starr, Vol. 2 של רינגו סטאר.


בתמונה הראשונה הפוסטר Peace to Monterey; בתמונה השניה הציור Images of A Woman עם חתימות הביטלס; ביתר התמונות ג'ון, פול, ג'ורג' ורינגו מציירים בחדר במלון את הציור Images of A Woman.