האם סטיוארט סאטקליף הוא זה שמבקש שנאהב אותו ברכות?

באוקטובר 2011 התגלתה הקלטה ובה נשמע סטיוארט שר את השיר Love Me Tender. הנה קישור של ההקלטה הזו:

https://www.youtube.com/watch?v=HdcAx_p3A88


ידוע שבזמן שסטיוארט היה נגן גיטרת הבס של הביטלס נהג לבצע בהופעותיהם בליברפול ובהמבורג את השיר Love Me Tender. מעולם לא נשמע קולו של סטיוארט והקלטה זו נתנה הזדמנות ראשונה להתוודע אל קולו של סטיוארט ואל שירתו.


ההקלטה ניתנה בשנת 2009 ל-Stuart Sutcliffe Estate, המשמרת את זכרו של סטיוארט, ע"י אספן פריטי ביטלס שהעדיף להישאר בעילום שם. היסטוריון הביטלס הנס אולוף גוטפרידסון ןפאולין סאטקליף, אחותו של סטיוארט, אישרו שהם מכירים את האספן ואת הפריט הזה שברשותו, מאז שנות ה-80 המוקדמות של המאה הקודמת. יתירה מכך, פאולין סאטקליף טוענת שמזהה בהקלטה הזו את קולו ושירתו של אחיה והיא משוכנעת שמדובר בו. לדבריה הוא שר בהקלטה בדיוק כמו שנהג לשיר כשהיה נער המקהלה של כנסיית St. Gabriel’s הקרובה לבית שבו הם גרו בליברפול.

גילוי ההקלטה עורר בקרב מעריצי הביטלס בעולם הרבה מאד התרגשות אבל גם הרבה מאד ספקנות: האם זה באמת קולו של סטיוארט סאטלקיף או שזה ניסיון זיוף והונאה של מישהו או אולי טעות של מישהו שחושב בשגגה שמדובר בסטיוארט בעוד שמדובר בזמר אחר? ואם זה באמת סטיוארט, האם הוא שר בהקלטה עם הביטלס או עם מוזיקאיים אחרים? חוקרים רבים, ביניהם היסטוריון הביטלס וידיד שלי מליברפול, דייויד בדפורד, ניגשו לאתגר לנסות ולפצח את מקור ההקלטה ואת זהות הזמר בה.


ואלה הממצאים והמסקנות שלהם:


הלהקה שמנגנת בהקלטה הזו עם סטיוארט היא ללא ספק לא הביטלס. ידוע שסטיוארט ניגן עם הרכבים שונים של מוזיקאים בהמבורג גם אחרי שעזב את הביטלס בתחילת 1961. ידוע גם שהוא עבד באותה תקופה על שני פרויקטים: סרט ופסקול.


מבין אלה שמפקפקים באמינותה של ההקלטה יש הטוענים שבעצם הזמר אינו סטיוארט אלא שחקן מתוך סרט על הביטלס שמספר את תולדות הלהקה בימים המוקדמים שלה. ואכן קיימים שני סרטים כאלה שבהם נשמע השיר Love Me Tender מפיו של שחקנים שמגלמים את דמותו של סטיוארט סאטקליף: Birth of The Beatles מ-1979 ו-Backbeat מ-1994. השוואות שנעשו בין ההקלטות הללו להקלטה שהתגלתה ב-2011 ע"י מומחים למוזיקה שהוזמנו ע"י אותם חוקרי ביטלס, אם כי אל אותן המסקנות ניתן להגיע גם באמצעות אוזניים לא מקצועיות, הראו שקיימים הבדלים מהותיים. המסקנה החד משמעית היא שההקלטה שמיוחסת לסטיוארט שאטקליף עצמו לא נלקחה מאף סרט על ביטלס.

זו הגירסה שבסרט Birth of The Beatles:

https://www.youtube.com/watch?v=ytmqp2ipexM#

זו הגירסה שבסרט Backbeat:

https://www.youtube.com/watch?v=nhuTqRDDHBc


מסקנה נוספת אליה הגיעו אותם מומחים היא שאיכות ההקלטה שהתגלתה ב-2011 מראה שלא מדובר בהקלטה מקצועית אבל גם לא בהקלטה ביתית שנעשתה במכשיר הקלטה פשוט מהסוג שהיה באותן השנים. המסקנה הייתה שככל הנראה מדובר בהקלטה ביתית שנעשתה באמצעות מכשיר הקלטה מאד איכותי ויקר, או בהקלטת דמו שנעשתה באולפן מקצועי.


בסופו של דבר, החוקרים לא הגיעו לשום מסקנה שיכולה לערער את הסברה שמדובר בסטיוארט סאטקליף בעצמו בהקלטה. וכל מה שנותר הוא דבריה של פאולין סאטקליף הטוענת בכל תוקף שמזהה את קולו של אחיה בהקלטה, כאמור.


בהיעדר הוכחה הסותרת את טענתה של פאולין סאטקליף מקובל היום לקבל כי אכן זו הקלטה מקורית ולא טעות, זיוף או הונאה.


לבסוף, אי אפשר שלא להשמיע את הגרסה המפורסמת של אלביס פרסלי של השיר Love Me Tender מ-1954:

https://www.youtube.com/watch?v=aoriFtRVGQs#