ג'ון לנון, איפה אתה?

עודכן ב: 10 דצמ 2020

בגליון נובמבר 1980, פרסם העיתונאי לורנס שיימס במגזין Esquire מאמר על ג'ון לנון בשם ?John Lennon, Where Are You. העורכים הטילו על שיימס לכתוב כתבת פרופיל על ג'ון לנון אך כל פניותיו אליו לא נענו. שיימס החליט לכתוב כתבה על כל ניסיונותיו הלא מוצלחים לראיין את ג'ון, ולהציג בה פרשנות, לפיה ג'ון עבר במחצית השנייה של שנות ה-70 תהליך של מעבר, האמן האקטיביסט, האידיאליסט, והשנוי במחלוקת ביותר מבין חברי הביטלס, לאדם בורגני, מיושב, מסתגר בביתו ונוהג כאיש עסקים המשקיע את הונו בכל מני השקעות, ביניהן אפילו פרות מניבות חלב. שיימס חתם את הכתבה בהטלת ספק האם עדיין בוערת בג'ון אש האמנות ובביקורת על העושר שצבר ועל חיי הנוחות שהוא חי.


אחרי שהמאמר פורסם, הגיב ג'ון בכעס גדול, וכך אמר בראיון למגזין Rolling Stone:

איזו asshole כתב עלי סיפור במגזין Esquire. הבחור הזה בילה 20 חודשים בצפייה במעשים שלי, כביכול, ובפרות שלי, ואני באותו זמן הקלטתי אלבום. ובינתיים ה-asshole הזה רק צפה בפרות שלי. קיבינימט, בנאדם, על מה הוא מדבר? מה לדעתו הייתי אמור לקנות לצורך השקעה? עבדים? זונות? הם כותבים זבל במטרה למכור מגזינים ולפרסם מוצרים שאנשים לא יכולים להרשות לעצמם לקנות, או שאין להם צורך בהם או שצריך להחליף אותם במודל חדש כל שלושה חודשים. במה הוא מאשים אותי? הבחור הזה הוא מסוג האנשים שפעם אהבו אותי ועכשיו שונאים אותי, כמו מאהב שנדחה. אני אפילו לא מכיר את ה-asshole הזה אבל אני בטוח שהוא בילה את כל הזמן הפנוי שלו בחיפוש אחר האשליה שהייתה לו עלי ואז התעצבן שלא מצא אותה אלא פגש את המציאות


המאמר ?John Lennon, Where Are You, שפורסם זמן קצר לפני הרצח הנורא, קיבל הד גדול מיד אחריו והרגיז מאד את המעריצים האבלים וכך זכה לתגובות שליליות במיוחד, במיוחד אחרי שפורסמה התגובה הזועמת של ג'ון במגזין Rolling Stone. שיימס התייסר על כך, וסירב לפניות הרבות מהתקשורת להגיב למתקפת הנגד של ג'ון. רק בדצמבר 2015, כשצוינו 35 שנה לרצח הנורא, הסכים שיימס להתראיין בפעם הראשונה למגזין שבו פורסם המאמר, Esquire, ולהשיב לשאלות. שיימס הגן על המאמר John Lennon, Where Are You? וטען שלא היה לו, כמובן, מושג שג'ון יירצח זמן קצר לאחר שפרסומו, ושהוא בסך הכל התכוון לכתוב מאמר ציני-הומוריסטי. שיימס הוסיף שהוא מעולם לא הפסיק לראות בג'ון גיבור תרבות ולהעריץ אותו. הוא ציין שהיחס אל ג'ון כאל קדוש מעונה, מאז הרצח, אינו תמיד כן, כמו גם הביקורת כלפי המאמר שלו. כיום, ההתייחסות אל המאמר John Lennon, Where Are You? היא כאל מאמר חשוב וראוי לציון בתקופה משמעותית בחייו של ג'ון.

מצורף המאמר כולו למי שמעוניין לקרוא.


כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה