ב-9 באוקטובר 1940 נולד בליברפול ג'ון ווינסטון לנון

עודכן ב: 14 אוק 2020

ג'ון לנון חי חיים סוערים מיומו הראשון ועד ליומו האחרון והטרגי, ואלה השפיעו על אישיותו, פועלו ויצירתו הייחודית. חוויות החיים שהכו בו ללא רחם יכלו להוביל אותו למסלול של טירוף או של גאונות, ונראה שהוא רקד בין שניהם באפן מושלם והרמוני.


No one I think is in my tree

I mean it must be high or low

אף אחד לא נמצא על העץ שלי

כלומר, יכול להיות שהוא גבוה או נמוך


מתוך השיר Strawberry Fields Forever


ג'ון נולד וגדל כמעט ללא נוכחות אביו, אלפרד, שבילה תקופות ארוכות בים ומאוחר יותר עזב את הבית לצמיתות. בנוסף, בילה ג'ון חלק גדול מילדותו ללא נוכחותה של אמו, ג'וליה. ג'ון נהג לומר שאיבד את אמו פעמיים, פעם כשנלקח ממנה והועבר לחסותה של דודתו, מימי, ופעם כשאמו נדרסה למוות.


Mother You had me

But I never had you

I wanted you

But you didn't want me


Father You left me

But I never left you

I needed you

But you didn't need me

אמא

היה לך אותי

אבל מעולם לא היה לי אותך

רציתי אותך

אבל לא רצית אותי


אבא

עזבת אותי

אבל אני מעולם לא עזבתי אותך

הייתי זקוק לך

אבל לא היית זקוק לי


מתוך השיר Mother


כבר מנערותו, בחר ג'ון לעסוק במוזיקה והקים את להקת הקווארימן, שאחר כך הפכה ללהקת הסילבר ביטלס, שאחר כך הפכה ללהקת הביטלס, אבל ג'ון לא היה רק מוזיקאי, הוא היה אמן בכל רמ"ח אבריו וביטא את עצמו ואת תחושותיו בדרכים רבות, ביניהן הציור, הכתיבה, משחקי הלשון השנונים, ההומור העוקצני ומבטו המתוחכם ומתחכם על החיים.


Life is what happens to you,

While you're busy making other plans

החיים הם מה שקורה לך,

בזמן שאתה עסוק בתכנון תכניות אחרות


מתוך השיר Beautiful Boy


במהלך חייו, המציא ג'ון את עצמו בכל פעם מחדש. הוא הקים את להקת הביטלס והתנער מממנה לטובת מסלול של אמן סולו; הוא גדל, חי ויצר בבריטניה ונטש אותה לטובת החיים והיצירה בארה"ב; הוא פעל לטובת השלום בעולם כולו ועזב את הרעיון לטובת תיקון החברה האמריקאית; הוא היה אקטיביסט פוליטי וחברתי ונטש את המאבק לטובת אבהות מחבקת ואפיית לחם. בסוף, הוא חזר לדבר שבו היה הכי טוב, המוזיקה, עד שהדבר נקטע בידי רוצח פסיכופת. ובכל המעברים הללו במהלך חייו, שמר ג'ון על כנות ונאמנות לעצמו, לעצמו וליוקו.


I just believe in me,

Yoko and me

And that's reality

The dream is over

אני מאמין בי,

ביוקו ובי

וזו המציאות

החלום נגמר


מתוך השיר God


בשנת 1988 הוכנס ג'ון להיכל התהילה של הרוק'נ'רול יחד עם חבריו ללהקת הביטלס. בשנת 1994 הוכנס שוב להיכל התהילה, והפעם כאמן סולו.