ב-18 ביוני 1942 נולד בליברפול ג'יימס פול מקרטני

אביו של פול, ג'ים, עבד במסחר בכותנה אך הדבר שהוא נהנה ממנו יותר מכל היה והשפיע רבות על החינוך המוזיקלי של פול, היה עיסוקו כמוזיקאי חובב, אם במסגרת משפחתית ואם במסגרת הופעות של להקתו, Jim Mac's Jazz Band. אמו של פול, מרי, הייתה אחות מיילדת ודמות מרכזית במשפחת מקרטני. בשנת 1956, כשפול היה בן 14 ואחיו הקטן, מייקל, בן 12, נפטרה מרי מסרטן השד.


פול החל את הקריירה המוזיקלית שלו כחבר בלהקת הקווארימן, בהנהגתו של ג'ון לנון, אליה הצטרף בשנת 1957. כידוע, פול, יחד עם ג'ון וג'ורג' היה בכל גלגוליה של להקת הקווארימן עד שבשנת 1960, התפתחה ללהקת הביטלס. במהלך שנות הקריירה של הביטלס היה פול כוח דומיננטי לצדו של ג'ון ובהדרגה הפך לכוח יוזם והוביל פרויקטים שונים, כגון Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club ,Magical Mystery Tour ו-Get Back.


בשנת 1970, עם פירוק הביטלס פתח פול בקריירת סולו. בתחילת שנות ה-70 הקים את להקת Wings, שפעלה בהצלחה גדולה והוציאה למעלה מ-12 סינגלים שהגיעו לעשרת המקומות הראשונים במצעדי הפזמונים, עד לפירוקה בשנת 1980. משנות ה-80 חזר פול לקריירת סולו ומשנת 1989 הוא מופיע ברחבי העולם בהצלחה גדולה. במהלך הקריירה שלו, שיתף פול פעולה עם מוזיקאים שונים כמו אלביס קוסטלו, מייקל ג'קסון, סטיווי וונדר, קניה ווסט, ועוד. פול הוא אחד המלחינים והמבצעים המצליחים והמגוונים בכל הזמנים, וכתב או השתתף בכתיבת 32 שירים שהגיעו למקום ה-1 במצעד הפזמונים Billboard Hot 100. מעבר לצד המוזיקלי, פועל בפרויקטים לקידום ארגוני צדקה בינלאומיים הקשורים לנושאים כמו זכויות בעלי חיים, מניעת ציד כלבי ים, סילוק מוקשים, עידוד הצמחונות, טיפול בעוני וקידום החינוך למוזיקה.


בשנת 1988 הוכנס פול להיכל התהילה של הרוק'נ'רול כחבר בלהקת הביטלס, ובשנת 1999 כאמן סולו. הוא זכה ב-18 פרסי גראמי, קיבל את עיטור ה-MBE בשנת 1965 עם יתר חברי הביטלס, ואת תואר האבירות בשנת 1997 עבור תרומתו למוזיקה.


כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה