ב-10 באפריל 1962 נפטר בהמבורג סטיוארט פרגוסון ויקטור סאטקליף בן ה-21, משטף דם במוחו

סטיוארט סאטקליף הצטרף ללהקת הסילבר ביטלס במאי 1960, והיה הבסיסט הראשון של הלהקה. בתום הביקור הראשון של הביטלס בהמבורג, בסוף אותה שנה, הוא עזב את הלהקה לטובת בת זוגתו, אסטריד קירשהר ולימודי הציור שלו. עם זאת, המשיך להיות בקשר על חבריה, והצטרף אליהם בביקור השני שלהם בהמבורג, בשנה שלאחר מכן.


לא ברור ממתי התחילו כאבי הראש שלו, אבל בעת שהותו בהמבורג לצד קירשהר, התלונן סטיוארט על כאבי ראש חזקים ותכופים. גם במכתביו לאמו ואחותו בליברפול, סיפר סטיוארט עליהם. הוא התייעץ עם רופאים בליברפול ובהמבורג שלא מצאו סיבה לכאבים. קירשההר סיפרה שחלק מכאבי הראש אף גרמו לסטיוארט לעיוורון זמני. בפברואר 1962 התמוטט סטיוארט מספר פעמים בעת התקפי כאבי הראש שלו. זה קרה במהלך שיעור בבית הספר לאמנות. קירשהר ואמה חשדו שמדובר בגידול במוח, אך לאחר שעבר צילום רנטגן ונבדק ע"י שני רופאים, דבר לא נמצא. עד מרץ 1962 כאבי הראש הלכו והתגברו ותדירותם עלתה, דבר שגרם לו למצבי הרוח אלימים ולעיתים אובדניים. ברוב השבועיים האחרונים של חייו בילה סטיוארט במיטה.


ב-10 באפריל התמוטט סטיוארט ואיבד את ההכרה. באמבולנס, בדרכו לבית החולים, נפטר סטיוארט בזרועותיה של אסטריד. סיבת המוות נקבעה כשיתוק מוחי כתוצאה מדימום בחדר השמאלי של המוח.


לא ברור מה היה מקור הדימום במוחו של סטיוארט וישנה סברה שהדבר נגרם ממכות שקיבל לאחר אחת ההופעות בליברפול, וקיימות גרסאות שונות לגבי באיזו הופעה מדובר. פאולין, אחותו של סטיוארט פרסמה בספרה כי הדבר נבע מבעיטות בראשו שקיבל אחיה מג'ון לנון, אך גרסה זו נחשבת ללא אמינה. עם זאת, מבחינה רפואית, כל הספקולציות לגבי הקשר בין המכות או הבעיטות שקיבל סטיוארט בראשו, כביכול, לדימום במוח בעיתוי שזה קרה, לא סבירות. סביר יותר שסאטקליף נפטר כתוצאה ממפרצת או מום עורקי, שתיהן מומים מולדים.


כל הזכויות על המאמרים באתר שמורות לכותבי המאמרים. כל הזכויות על תכני הביטלס באתר (תמונות וקטעי וידאו) שמורות לבעליהם החוקיים. (לצערנו) אין לאתר thebeatles.co.il, למפעיליו ולכותבים בו כל קשר עסקי עם להקת הביטלס, עם חברת Apple Corps Ltd, עם מי מחברי להקת הביטלס או נציגיהם.

Proudly created by Wixart

יצירת קשר ורישום לתפוצה