אני וטוני שרידן

טוני שרידן היה מוסיקאי לונדוני שניגן בהמבורג בתקופה שהביטלס הופיעו שם, בשנת 1960. הוא היה מוסיקאי מעולה והביטלס החלו לנגן איתו למרות שהחוזה שעליו הם חתמו אסר על כך. כשחזרו להמבורג בפעם השניה, ב-1961 היה כבר לביטלס חוזה חדש שעל פיו הם כבר הופיעו עם טוני שרידן באותו מועדון, הטופ טן. ביוני 1961 הם היו ללהקת הליווי של טוני שרידן בהקלטת התקליט שלו My Bonnie. בתקליט הזה הם לא מצוינת בעטיפה בתור Beatles אלא The Beat Brothers וזאת, בגלל שהמילה ביטלס הייתה מאד דומה למילה הגרמנית פידלס שזה סלאנג לאיבר מין זכרי. מאוחר יותר, כשצעירים ביקשו מבריאן אפשטיין, בעל חנות התקליטים NEMS, לרכוש את התקליט הזה "של הביטלס" הוא הסתקרן לגבי הלהקה והשאר היסטוריה.


ב-2007 השגתי את כתובתו של טוני שרידן וכתבתי לו. טוני שרידן התגורר בגרמניה ומעולם לא פיתח קריירה מצליחה למרות כשרונו הרב וזאת, בגלל עצלנותו, חוסר המשמעת שבו והתמכרויותיו. טוני ענה למכתב ששלחתי לו ובו גילה שהיה בישראל 3 פעמים בביקורים אישיים (פרט שלא מצאתי לו איזכור קודם לכן בשום מקור מידע) ושאמו הייתה יהודיה (עוד פרט שלא ידעתי). הוא גם מוסיף כמה התלהב מישראל "ומהרוח שבה" ושלח לי המון תמונות שלו, אחת מהם עם סטו סאטקליף וזו בעצם התמונה שממנה נגזרה תמונת האלבום My Bonnie, ,nubv אחרת עם הביטלס בהמבורג ו,nubu, נוספות כשהוא לבד. על כל אחת מהתמונות הללו דאג טוני שרידן לחתום ועל חלקן כתב הקדשה קצרה.


ב-2011 כשהייתי בפסטיבל הביטלס בליברפול התמזל מזלי והוא הופיע. אחרי ההופעה ניגשתי אליו והייתה לנו שיחה מרתקת. הוא כמובן לא זכר שכתבתי לו אבל שוב, כששמע שאני מישראל הפגין התלהבות והעלה זכרונות מביקוריו כאן אצלנו. אחרי השיחה הוא חתם לי ומאוחר יותר החתמתי על אותו דף את פיט בסט (כאשר כתבתי על הפגישה שלי עם פיט בסט סיפרתי שהוא חתם על פתק עם מישהו אחר חשוב בהיסטוריה של הביטלס). והרי שניהם ניגנו ביחד בהמבורג במועדון הטופ טן ובתקליט My Bonnie. ודבר אחרון שאציין הוא שבשתי ההופעות שנתן בפסטיבל נוכחתי לדעת שאכן הוא עדיין רוקר מצוין מהזן הישן והטוב. הוא כמובן ביצע את כל השירים שמופיעים בתקליט הזה עם הביטלס ושירים אחרים מהתקופה הזו.


לצערנו, טוני שרידן הלך לעולמו כשנה וחצי לאחר שפגשתי אותו, ב-13 בפברואר 2013.

הנה השיר My Bonnie בביצוע טוני שרידן והביטלס:

https://www.youtube.com/watch?v=IgkAgyQgEH4